How much money was spent if a restaurant buys 56 pounds of beef at - ProProfs Discuss
Advertisement

How much money was spent if a restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quar?

This question is part of Pre-ASVAB: Indicator of ASVAB Score
Asked by Jesse.howard, Last updated: Oct 29, 2020

+ Answer
Request
Question menu
Vote up Vote down

2 Answers

John Adney

John Adney

John Adney
John Adney

Answered Sep 01, 2017

Explain this exercise please.Dont understand right now and i am confuses.

upvote downvote
Reply 

jesse.howard1

jesse.howard

jesse.howard1
Jesse.howard

Answered Aug 20, 2017

$84.32
upvote downvote
Reply 

Advertisement
Advertisement
Search for Google images Google Image Icon
Select a recommended image
Upload from your computer Loader
Image Preview
Search for Google images Google Image Icon
Select a recommended image
Upload from your computer Loader
Image Preview
Search for Google images Google Image Icon
Select a recommended image
Upload from your computer Loader

Email Sent
We have sent an email to your address "" with instructions to reset your password.